Sildid

aju (6) aktsiad (2) aktsiaturg (1) armastus (1) articifial brain (2) artifical intelligence (2) asjad (1) automotive (2) bilanss (1) bitcoin (1) brain (2) budism (1) checklist (1) consciousness (2) culture (1) dialoog (1) dieet (1) eelarve (2) eesmärgistamine (3) eesmärkide seadmine (2) eestlased (1) ehitamine (1) elukvaliteet (3) elulugu (7) emotions (1) emotsioonid (4) eneseareng (11) enesejuhtimine (3) eneseusk (4) eneseväljendus (1) ettevõtlus (1) evolutsioon (2) excellence (1) filosoofia (2) finantsharidus (2) genoom (1) Goldstein (1) haridus (4) hariduspoliitika (1) inimeseks olemine (2) inimlikkus (1) innustamine (3) interjöör (1) introvert (1) intuitsioon (3) investeerimine (7) investor (1) isiksus (1) Jaapan (1) jagamismajandus (1) jooksmine (3) juhtimine (9) kaizen (1) karjäär (3) kirurgia (1) kodu (1) kogemus (1) KonMari (1) korrastamine (1) kosmos (1) kriitika (1) kukupai (1) kulgemine (1) kultuur (5) kübersõda (1) lastekasvatus (1) leadership (8) lean manufacturing (1) liider (2) läbirääkimine (2) majandus (1) majanduslik iseseisvus (4) management (3) Martin (1) meditatsioon (2) missioon (1) Montessori (1) muusika (2) mõtisklus (1) mõtlemine (6) mõtlus (1) naine (4) naine ja töö (2) naised ja töö (2) olulised vestlused (2) oskused (4) pealiskaudsus (1) pidev parendamine (2) psühholoogia (2) raha (1) rikkaks (2) rikkus (1) robotid (2) running (1) scrum (1) siin ja praegu (1) sisustus (1) suhtlemisoskused (2) suurelt tegutsemine (3) süsteemsus (2) talent (4) teadlased (2) teadus (2) teadvus (5) tegevusjuhendid (1) tehnoloogia (2) terviktoit (1) toit (2) toitumine (2) tšakrad (1) tulemuste saavutamine (2) tulevik (4) tähenduslik elu (4) ulme (1) vaesus (1) vaimsus (5) vanemaks olemine (1) veenmine (3) vigade vältimine (1) visioon (1) õnn (4) äri (4) üksindus (1) üüritulu (1)

pühapäev, 11. jaanuar 2015

"100 igihaljast börsivihjet" Seppo Saario

Seppo Saario raamatu kokkuvõtteks pakun sel korral valimi autori investeerimisnäpunäidetest, mis kõlavad äärmiselt elementaarsena, ent põhitõdesid pole kunagi liiast meelde tuletada. Hea kui saad siit inspiratsiooni tema raamat kätte võtta ja juurde lugeda.
Seekordne postitus on küll pikem kui tavaliselt, ent teenib minimaalselt mind ennast kui raamatu kokkuvõte.

Lihtsad tõed
  • Turg on tundetu. Ole ka sina. Purjetaja ei valitse merd, aga valitseb iseend. Ära armu oma aktsiatesse. Tunded on börsil luksus, milleks sul ei ole raha. Ja ära kiirusta ostma uusi aktsiaid, unustades hoolitseda vanade eest.
  • Investeeri börsile protsent (%) oma varast, mis = 100 – su vanus. Investeeri aktsiatesse oma kannatlikku raha.
  • Eesmärk nr 1: vähenda kaotusi. Eesmärk nr 2: õpi edukaid tehinguid taassooritama.
  • Investeerimises määrab lõpliku tulemuse kahjumite suurus. Kui jääd maha ühest bussist, oota järgmist, see tuleb peagi. Intervallid on lühikesed, uued võimalused tekivad kiiresti. Võta kahjumid kiirelt, kasumid aeglaselt. Keegi ei suuda kahjumeid välistada, aga neid peab proovima piirata. Seepärast mõtle ostes läbi, millise hinnaga müüd, kui tuleb langus. Kirjuta see üles ja järgi - ära jää ootama paremaid aegu (ehk läheb paremaks!). Kui aeg on käes, siis müü (nt müüd, kui langus on 10%). Just võime kahjumeid piirata eristab häid investoreid halbadest. Kuldreegel, kui see eksisteerib, on et müü aktsiad, kui kõrgpunktist on langus olnud -15%.
  • Mõista seda, kuhu investeerid. Tee endale selgeks. Harjuta väikselt, õppides suurenda mahtu järk-järgult oodates ära positiivse tulemi.
  • Hea ja halva aktsia erinevus: hea aktsia tulusus kasvab rahas ja sellel põhineb ka dividendi maksmine sh dividendid suurenevad. Pikemal perioodil tõuseb vaid nende ettevõtete väärtus, kes jagavad aastast aastasse omanikule üha suuremaid dividende. Halb ettevõte korjab omanikelt/aktsionäridelt uusemissioonidega raha oma tegevuse toetamiseks.  Seetõttu jälgi ettevõtte dividendiotsuseid – need on tähtsamad, kui arvad. Dividendide mitte maksmine võib tähendada, et juhtkond ei taha jagada tulu aktsionäridega? On üleolev? On ilustanud olukorda?
Investori tüübid – milline oled Sina?
  • Kogenematu investor: ahne ja kartlik sh saab turuolukorra halvenedes ahnusest hirm ja vastupidi. Kogenud investor seevastu võtab väiksemaid tulusid, aga ka kulusid.
  • Halb investor: laisk, impulsiivne, jätab kodutöö tegemata, põhimõttelage, pealiskaudne, teisi ebaõnnestumistest süüdistav, loto mentaliteediga, hoiab kinni vanast, võtab liigselt riske (kõik ühes korvis), püsimatu, lähtub eelkõige hinnast (mitte väärtusest), ahne ja tunneb hirmu.
  • Edukas investor: ettekujutusvõimega, õpib pidevalt juurde, süveneb, on uuele avatud, jääb oma põhimõtetele kindlaks ka rasketel aegadel, tunnistab vigu kiiresti, analüüsib ebaõnnestumisi ja teeb peale kaotust algust väikeste sammudega, et eneseusk tagasi saada.
Millist aktsiat osta? Milline on edukas ettevõte?
  • Ühe tegevusala ettevõte on börsil rohkem hinnatud mitme tegevusaladega ettevõttest, sest ta on läbipaistvam. Heal ettevõttel on valitsev positsioon turul ja ta tunneb oma klientide vajadusi. Ta teeb nendega koostööd ning tundes nende vajadusi suudab esimesena kiirelt reageerida turul toimuvatele muutustele. Hea ettevõte on hinnaliider, kellest konkurendid lähtuvad. Tal on vähe võlga ning keskmisest kõrgem omakapitali tootlus. Palju kliente on parem kui vähem – laiem areaal ja vähem riske. Läbipaistvus ja vähe ootamatusi näitab juhtkonna kvaliteeti. Probleemidest räägitakse. Kiire aruandlus võimaldab keskenduda tulevikule, mitte kaevuda minevikus.
  • Aktsionärina on rahustav sõita paadis, kus põhiomanik ööd ja päevad sõuab. Reeglina on sellises ettevõttes ärikulud ohjatud, lihtsam organisatsiooni struktuur ja otsused kaalutletumad. Ideaalne on olukord, kus põhiomanik omab olulist osa aga mitte enamust. Ettevõtte külastus annab Sulle hea pildi sisekliimast, mis peegeldab ettevõtte perspektiivi. Ettevõtte edu sõltub ühest inimesest – juhist. Juhi stiil peegeldab kogu organisatsiooni. Ökonoomsus ja fookus oma äril vs ühiskondlikes organisatsioonides osalemine, millest ettevõttel pole kasu, vaid mis toidavad ainult juhi kuvandit. Matkad vs suured dineed? Juht otsustab strateegilised küsimused ja vastutab tagajärgede eest. Ei ole rühma otsuseid või tagajärgi.
  • Palgalise juhiga on fookuses sageli kasv, mida aga püütakse sageli liiga kiirelt saavutada ning mis kasvatab võlga. Tähtsam on juhtkonna võim / staatus, hierarhia ja kõrged töötasud vs rentaablus ja dividendi maksevõime. Ole kahtlustav ettevõtte suhtes, mis ehitab uhke peakontori nn „mälestusmärgi“ juhile, mis aga ei teeni aktsionäri huvisid. See mõjub ka ettevõtte töötajatele – moraal nõrgeneb, kulud kasvavad, pingutus väheneb. Kontor on mitte-tootlik objekt.
  • Ka klantspaberil majandusaasta aruanne võib näidata juhtkonna suhtumist (kuludesse). Kaaned + sisu ei tohiks olla kokku üle 22 lk. Pilte ei peaks olema, va tegevjuhi pilt must-valgelt. Aruanne ise on minevik ning tulevikust annab aimu reeglina vaid tegevjuhi pöördumine. Väldi ettevõtteid, mis lubavad häid aegu mitme aasta pärast.
  • Maaklerid teenivad raha käibelt / tehingutelt ning neid huvitavad seetõttu likviidsed aktsiad, mida nad klientidele soovitavad. Investori huvi on aga aktsia väärtuse kasv, mitte vahetusvõimalus. Mitte likviidsete aktsiate seast võib leida kullasoone, sest neid ei jälgita nii teraselt. Sinu võimalus võib olla hüljatud ettevõte, mis on alahinnatud. Vastu massi liikumine nõuab tahtejõudu ja oskust, aga võib viia sihile.
  • Rohkem dividende saad ettevõttest, mis ei ole tulevikus suurelt investeerimas. Aeglase kasvuga grupis võib 25-50% kasumist saada makstud dividendideks.
  • Väikeettevõtte aktsiad annavad suuremat tootlust kui suurettevõtte omad. Analoogia istikute ja suurte puudega. Kasv on kiirem, ent vastupanuvõime hävingule väiksem. Võlgnevus à nõrk nõrgeneb kriisi ajal veelgi. Väikeettevõte talub võlga vähem, seega võlakordaja peab olema suurem.
  • Madal aktsia ühikuhind on investorile atraktiivsem kui kõrge (10 EUR vs 100 EUR).
  • Loe kasumiaruannet hoolega – nt mida on käsitletud erakorraliste tuludena / kuludena vs mis neist on pandud jooksva tegevuse hulka.
  • Investeerimisotsuse peamine lähtekoht võiks olla suhtarv kasum/aktsia kohta. Aga firma juhtkond saab seda mõjutada. Seega kassavoogude vaatamine annab lisainfot. Cash is king! Vaba tulevane kassavoog on oluline näitaja.
  • Näe asju sellisena nagu nad on, mitte nagu soovid neid näha. Mõista, mis toimub just praegu. Tee otsus kohe või kui aeg on möödas, oota uut võimalust. Soodne ostuhetk on ca 2 nädalat peale halbu uudiseid. Toibumine võtab kuni 3 kuud. Ent aktsiaid ei saa osta vaid odavuse pärast! Pead lähtuma ikka väärtusest, olles teinud ära taustatöö.
  • Pea meeles, et iga ostuotsus on iseseisev, seda pole võimalik muuta (ühe aktsia erinevatel aegadel soetamine on iga kord erinev tehing, mis vajab läbi mõtlemist selles ajahetkes). Edukas investeerimine eeldab ostu/müügi õiget ajastamist.
  • Võta väikesi riske. Müümisel alusta nõrgematest aktsiatest, et hoida portfell tugev.
  • Kui sul endal ei ole aega kõigega kursis olla, jälgi edukaid ja käitu samamoodi. Nende eesmärk on 2-kordne kasv. Seega nende jälgedes käies on isegi väiksema kasumi korral tulusus OK!
Turu risk
  • Turu faasid: tõusu algus, keskfaas ja lõpp; languse algus, keskfaas ja peatumine.
  • Intresside tõustes liigub raha börsilt välja, langedes aga liigub raha börsile tagasi. Börsikursid kasvavad aeglase inflatsiooni korral, sest inflatsioon ei vähenda siis vara väärtust ja reaalväärtus kasvab kiirelt. Kõrge inflatsioon aga hävitab aktsia reaalväärtust ning sel ajal ei tasu aktsiatesse investeerida (enam või veel mitte).
  • Aktsiaturg on tugev, kui aktsiate kurss tõuseb ja käive kasvab. Kurss langeb jätkuvalt, kui börsiindeks langeb ja kaubeldakse aktiivselt. Paanika = languse kasv koos käibe kasvuga. NB! Jälgi kaubeldud aktsiate arvu, mitte väärtust.
  • Järsule tõusule järgneb reeglina järsk langus. Mida rohkem tehakse väiketehinguid, seda tõenäosem on, et kurss enam ei tõuse, sest ka väheinformeeritud inimesed (taksojuht, õpetaja) on juba börsile jõudnud.
  • Esmaspäeviti on rohkem langust, nädala lõpus tõusu. Müü reedel ja osta esmaspäeval J. Kuu alguses on tõus, seega osta enne kuu lõppu ja muu mõni päev pärast kuu algust. Samuti on kõrgemad hinnad detsembrist märtsini. Seega osta novembris ja müü märtsis või osta juunis ja müü augustis. Aga pea meeles, et turg muutub, kui osalejad muudavad käitumisviisi järjepidevalt ja tekib uus trend. St reedest võib saada neljapäev J
  • „Osta kui kõik kokku variseb ja on lootusetu, mitte kui edu näib igavene“. Sest siis huvituvad edust juba kõik ning turule ei lisandu enam uusi investoreid, kes suudaks Sulle rohkem maksta sinu aktsia eest. Seega on kõrgpunkt selleks hetkeks juba käes / möödas. Börs liialdab alati – nagu jalgpalli mängivad lapsed, kes kõik ühte palli taga ajavad.
  • Börs on ülitundlik juba väikestele liikumistele. Juba 1%  investorite müügiotsus mõjutab hinda. Ehkki tegu on üliväikse vähemusega. Täna toimuv on ajalugu. Turgu suunavad ootused. Ettevõtet selle juht. Tutvu ettevõtte ja selle juhiga!
  • Tee nagu teised, aga enne neid!  
Ekstrapolaarne libisev keskmine. Dow teooria otsmiseks.
  • Börsikursid on langenud minimaalselt 1 aasta
  • 200 päeva libisev kõver ei lange enam, vaid kasvab või on sama
  • Kuu madalamad päevaindeksid börsil on kõrgemad kui eelmistel kuudel
  • Börsiindeks kasvab ja on kõrgem kui 200 päeva keskmine kõver
Veel mõned soovitused
  • Üks on kindel, ajad muutuvad. Kui möödunud ajad tunduvad Sulle heana, siis Sa ei ole ehk kohanenud uue ajaga. Seepärast ole pidevalt toimuvaga kursis. Arutle asjatundjatega. Vaata tervikult majanduses toimuvat, aga vali üks valdkond ja arenda edasi selle teadmist (tööstuse valdkond). Tegele sellega, mis Sind huvitab. Ole selles parem kui teised. See on sinu konkurentsieelis! Analüüsi tehtut. Õpi vigadest. Edukus nõuab tööd ja pikka vaadet. Pead teadma 50 ettevõtet, et valida õige. Edukad on kannatlikud ja ettevaatlikud, mitte „õnnemängurid“. Kui läheb nihu, siis ära peta ennast ega otsi väliseid süüdlasi. Võta reaalsust nagu see on. Pea meeles, et kui Sa ei uuri oma ettevõtte kohta, siis sa mängid pokkerit kaarte vaatamata.
  • Inimene on haavatavaim edu hetkel. Ta muutub ahneks ja hoolimatuks, kaotab distsipliini ja on välismõjudele avatud. Seega võidu järgselt asu kaitsesse: maksa võlad, hajuta riskid, ära muuda eluviisi rikastudes.
Ära unusta mõelda ka endast kui ettevõttest, mille peamine aktsionär Sa oled!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar