Muidu oma finantsväärtust oluliselt ei kasvata, sest et inflatsioon "sööb raha" väärtuse, põnevad tarbimisvõimalused ahvatlevad kulutama ja mitte üheski töökohas ei maksta Sulle kumulatiivset (vt kumulatiivne intress) palka. Palk pigem järgib inflatsiooni, kui sedagi.
Mina tahan kasvatada oma finantsilist iseseisvust. Seetõttu otsisin vastust, millest peaks alustama algaja investor? Aktsiad on viimase 75 aastaga tootnud keskmiselt 12% aastas. Aga kas investeerimine ikka suurendab iseseisvust? Aktsiaturgudel kaotad raha sama lihtsast kui võidad. Lühivastus algajale:
Hajuta ajas - ühe suure ostu asemel investeeri pidevalt väiksemate summade kaupa. Siis Sa ei pea muretsema, millal on õige hetk oskuks. Ostes aasta jooksul nii osavamalt kui kallimalt hajutad riski aktsia eest kallimat hinda maksta.
Hajuta aktsiate vahel - ükski aktsia pole riskivaba, varem või hiljem juhtub iga firmaga midagi. Hea hajutuse saavutamiseks on vaja 30-50 aktsiast koosnevat portfelli. Kui raha on vähe, et investeeri indeksaktsiatesse* või indeksifondidesse**.
*Indeksaktsia (index share) jälgib indeksit, indeksite liikumised on lihtsamini aimatavad ja pakuvad vähem negatiivseid üllatusi, sobivad lühiajalistele investoritele, kes soovivad kasu lõigata turukõikumistest.
**Indeksifondid (index mutual funds) investeerivad indeksite koostisosadesse, et saavutada fonditootlust sarnaselt valitud indeksiga, kuna portfelliga seotud otsused tehakse automaatselt, tehinguid toimub harva, on kulutused madalamad kui aktiivselt juhitud fondide puhul, sobib pikemajalistele investoritele.
Püsi turul, väldi paanikat - üks hea viis raha kaotada on turu langedes paanitseda ja müüa portfell. Isegi siis kui kavatsed pärast aktisad tagasi osta. Tõusud juhtuvad sageli just siis, kui kõik seda kõige vähem usuvad. Väärtuse kasvatamiseks peab Sinu investeering tõusudest osa saama.
Veidi ka raamatu ühesehitusest. Selleks, et Rain Lõhmuse ratsionaalset investeerimisloogikat ära seedida, toob Kaur Kender sisse emotsioonid. Ta küsib teadmatusest või raha-kaotamise hirmudest lähtuvaid küsimusi investeerimise kohta ning võimendab edu-sõnumeid piltidega jõuka pankurihärraga veedetud ajast. Näiteks Ferrari ost, Michelini tärniga restoranid, Rain Lõhmuse 2,3 miljonit (~147 000 eur) krooni maksnud maja Tallinna vanalinnas jne. Vahepeal on näited minu jaoks läbinähtavalt pealetükkivad: näed nii saab rikkaks.
"Raha" Kaur Kender, Rain Lõhmus (2002)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar