Sildid

aju (6) aktsiad (2) aktsiaturg (1) armastus (1) articifial brain (2) artifical intelligence (2) asjad (1) automotive (2) bilanss (1) bitcoin (1) brain (2) budism (1) checklist (1) consciousness (2) culture (1) dialoog (1) dieet (1) eelarve (2) eesmärgistamine (3) eesmärkide seadmine (2) eestlased (1) ehitamine (1) elukvaliteet (3) elulugu (7) emotions (1) emotsioonid (4) eneseareng (11) enesejuhtimine (3) eneseusk (4) eneseväljendus (1) ettevõtlus (1) evolutsioon (2) excellence (1) filosoofia (2) finantsharidus (2) genoom (1) Goldstein (1) haridus (4) hariduspoliitika (1) inimeseks olemine (2) inimlikkus (1) innustamine (3) interjöör (1) introvert (1) intuitsioon (3) investeerimine (7) investor (1) isiksus (1) Jaapan (1) jagamismajandus (1) jooksmine (3) juhtimine (9) kaizen (1) karjäär (3) kirurgia (1) kodu (1) kogemus (1) KonMari (1) korrastamine (1) kosmos (1) kriitika (1) kukupai (1) kulgemine (1) kultuur (5) kübersõda (1) lastekasvatus (1) leadership (8) lean manufacturing (1) liider (2) läbirääkimine (2) majandus (1) majanduslik iseseisvus (4) management (3) Martin (1) meditatsioon (2) missioon (1) Montessori (1) muusika (2) mõtisklus (1) mõtlemine (6) mõtlus (1) naine (4) naine ja töö (2) naised ja töö (2) olulised vestlused (2) oskused (4) pealiskaudsus (1) pidev parendamine (2) psühholoogia (2) raha (1) rikkaks (2) rikkus (1) robotid (2) running (1) scrum (1) siin ja praegu (1) sisustus (1) suhtlemisoskused (2) suurelt tegutsemine (3) süsteemsus (2) talent (4) teadlased (2) teadus (2) teadvus (5) tegevusjuhendid (1) tehnoloogia (2) terviktoit (1) toit (2) toitumine (2) tšakrad (1) tulemuste saavutamine (2) tulevik (4) tähenduslik elu (4) ulme (1) vaesus (1) vaimsus (5) vanemaks olemine (1) veenmine (3) vigade vältimine (1) visioon (1) õnn (4) äri (4) üksindus (1) üüritulu (1)

teisipäev, 31. detsember 2013

Diskussiooni kokkuvõte: Kultuuri olulisusest edu tagamisel ja liidri talent

Leadership ja juhtimine olid meie pühapäevase vestluse teemad loetud raamatutest inspireerituna. Raamatute kokkuvõtted on loetavad eraldi. Erinevate mõtete ja meie arutelu käigus tekkinud teadmiste sünergia on siia kokku võetud.

Edukate ettevõtete õnnestumiste tagamaid analüüsitakse sageli nende firmade juhtide kaudu. Ameerika võidukate ettevõtete juhtide ja nende juhtimise põhimõtted kehtivad kõik ka Toyota süsteemis (vt Tabel). Toyota on siin näide kui edukas ida-kultuurist pärit organisatsioon. Aga Toyota edu taga on midagi enamat kui juhi oskused - see on ilmselt kultuur, filosoofia ja pärand, mis on sõltumatu parajasti ametis olevatest liidritest. Sellepärast läänes tõstetakse esile, pärjatakse ja tunnustatakse fanaatilisi ning ambitsioonikaid juhte, kelle oskuste ja põhimõtete rakendamist loetakse ettevõtte tulemuste, maine ja positsiooni aluseks. Nende ettevõtete kultuur on juhi peegeldus ja tulemused on juhi saavutused.

Ameerika juhtide edutegurid
vastavad Toyota ettevõtete põhimõtted
distsipliin ja stabiilsus
standardiseeritud ja ühtlustatud protsess

paranoilisus selles suhtes, et ei olda sisemiselt tegutsemises veel piisavalt head (otsitakse ja märgatakse puudujääke)

pidev parendamine ja selleks võimaluste otsimine

loovuse tunnustamine ja kasutamine
inimeste kuulamine ja usaldamine, kes on ainus mõtlev jõud järelduste tegemiseks ja loovate lahenduste leidmiseks
Tabel. Näiteid raamatutes "Great by Choice" ja "Toyota Way" nimetatud edutegurite põhimõttelise kattuvuse kohta.

Toyota ettevõtete saladuseks peetakse müstilist Toyota Way-d, mis on pikaajaline ja püsiv juhtimisfilosoofia. Toyota ettevõtted toetuvad kultuurile, mis on sõltumatu juhtidest kui isiksustest. Uus juht ei muuda kultuuri ja selle põhimõtteid, sest ta tihti kasvab organisatsiooni seest, nad ise alguses õpivad, siis elavad, viljelevad ja seejärel õpetavad Toyota toimimispõhimõtteid. Need püsivad väärtused annavad raamistiku kogu ettevõttele ja tema eksistentsile võimaldades ellu viia pikaajalist visiooni. Kultuur on õnnestumiseks olulisem kui Toyota Way tööriistad, meetodid või konkreetsed tegevusjuhised, mida läänes küll teatakse ja kasutatakse aga Toyota-efekti ehk tõelist lean-tootmist tihti ei saavutata.  Ilmselt me alahindame organisatsiooni sisemisi andeid ja nende julgustamist täiuslikkuse poole püüdlemisel. Eelkõige tuleb meeles pidada, et mistahes organisatsiooni tõeline vara peitub inimestes ja nende loovuses ning õppimisvõimes.

Igaühel on oma anded. Liidrid kasvavad samuti talendi pealt, sest tegutsevad sisemistest väärtustest innustunult tehes asja selle pärast, et ta tahab, et see maailmas olemas oleks, mitte raha või loorberite ootuses. Igaühe pingutus võimendub kui tal on ümber õiged inimesed. Kui inimene jälgib oma kirge ja teab kuhu liigub, siis maailma tuleb talle poolele teele vastu.

Belgias loodud talendiotsingu mudeli järgi on igal inimesel oma baastalent. Kui inimene tegutseb selles valdkonnas, milles ta huvi ja kirg on loomupäraselt suur, siis ta õnnestub ja teised aitavad tema edule suurima rõõmuga kaasa, sest kõik saavad sellest rikkamaks. Selle teooria kohaselt on oma baastalenti võimalik defineerida kui mõtiskleda, millised olid sinu lemmiktegevused ja mängud 6 kuni 10 aasta vanuse lapsena. 

Lingid raamatu kokkuvõtetele:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar